آخرین خبرها

تفسیر روزانه سوره ممتحنه

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَتَوَلَّوْا قَوْماً غَضِبَ اللّهُ عَلَیْهِمْ قَدْ یَئِسُوا مِنَ الْآخِرَهِ کَما یَئِسَ الْکُفّارُ مِنْ أَصْحابِ الْقُبُورِ_(ممتحنه؛ آیه ۱۳)

اى کسانى که ایمان آورده اید! با قومى که خداوند آنان را مورد غضب قرار داده دوستى نکنید; آنان از آخرت مأیوس اند همان گونه که کفار مدفون در قبرها مأیوس مى باشند!

با فرارسیدن ایام ماه مبارک رمضان طرح کشوری تفسیر سوره مبارکه «ممتحنه» در مسجد جامع روستای رهن برگزار می شود. در این مراسم که هر روز پس از نماز جماعت ظهر وعصر برگزار می شود حجت السلام خیلی؛ روحانی طرح هجرت روستای رهن، به تفسیر آیاتی چند از این سوره می پردازد.

گفتی است علت انتخاب این سوره، به سیاست خارجی ایران و نحوه برخورد و ارتباط با بیگانگان به ویژه در مقطع کنونی برمی گردد. مقام معظم رهبری در بیانات و سخنان خود همواره برنحوه ارتباط با بیگانگان تاکید ویژه ای دارند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان اخیر خود در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با تأکید بر اینکه از دیدگاه امریکا، مصالحه به معنای تنزل از مواضع و اصول است، خاطرنشان کردند: این تنزل پایانی ندارد همانگونه که اکنون بعد از موضوع هسته ای، موضوع موشکی را پیش کشیده اند، بعد از موشک، نوبت به حقوق بشر می رسد، بعد از حقوق بشر، موضوع شورای نگهبان، سپس موضوع ولایت فقیه و در نهایت قانون اساسی و حاکمیت اسلام مطرح خواهد شد، بنابراین تصور اینکه جمهوری اسلامی می تواند با امریکاییها به مصالحه برسد، تصور نادرستی است.

لازم به ذکر است کتاب اصول روابط با بیگانگان( تفسیر سوره ممتحنه) که به تازگی منتشر شده، به توضیح، تبیین و تفسیر آیات سوره ممتحنه در جهت فهم نحوه ارتباط با بیگانگان پرداخته است.

 

درباره‌ی سعید گلچین

علاقمند به رسانه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد