آخرین خبرها
مرمت قنات در عمق ۲۷۰ متری زیر زمین

مرمت قنات در عمق ۲۷۰ متری زیر زمین

مسئول قنوات مدیریت جهاد کشاورزی گفت: عملیات باز کردن دهانه میله ها و چاههای مسدود و نامشخص قنات رهن در دست اقدام جهاد کشاورزی گناباد است. مهندس محمد مهدی رضایی افزود: این پروژه در فاصله ۱۸ کیلومتری از مظهر قنات رهن در حال انجام شدن است. وی افزود: این قنات در روستای رهن (جنوب غربی مرکز شهر)جاری و طول آن حدود ۲۷ کیلومتر می باشد. مهندس رضایی با بیان اینکه این قنات تا ۱۲ کیلومتری جنوب رهن یک شاخه بوده و از آنجا دو شعبه می گردد ادامه داد، شاخه سمت راستی به سمت زیبد رفته و مادر چاه آن در میان کشتوان زیبداست و شاخه سمت چپی به طرف روچی رفته و مادر چاه آن در وسط کشتوان روچی است و عمق مادر چاههای آن بیش از ۳۰۰ متر است.
وی مقدار آبدهی قنات را در حال حاضر ۳۰ لیتر در ثانیه عنوان کرد و گفت: طبق مطالعات انجام شده  ۴۰ میلیارد ریال برای مرمت این قنات لازم است که تا کنون ۱۰۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق و مبلغ ۱۷۰ میلیون ریال خودیاری تخصیص یافته است.
مهندس رضایی با اشاره به اینکه کار در عمق ۲۷۰ متری بوده افزود تا کنون بیش از ۱۲۰ مترمکعب ریزش برداری از محل کوره انجام گرفته  که این امر باعث افزایش دبی قنات گردیده است.

درباره‌ی سعید گلچین

علاقمند به رسانه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد